Sto lat Międzynarodowych Targów Poznańskich – finał obchodów jubileuszu

27 maja 2022 r. w Sali Ziemi w Poznań Congress Center odbył się finał obchodów jubileuszu 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP . rozpoczął Jubileuszową Galę od słów – Ta firma zaczęła się od marzeń i od odrobiny szaleństwa. Był rok 1917. Trwała wielka wojna, nie było jeszcze widać jej końca. Polacy wciąż żyli pod zaborami. Ale to właśnie w 1917 roku, w pruskim Poznaniu, na zjeździe Związku Towarzystw Kupieckich Edward Mazurkiewicz zaproponował zorganizowanie targów. W tamtej sytuacji politycznej musiał być to szalony i odważny pomysł – mówił Tomasz Kobierski. Prezes Tomasz Kobierski zapowiedział również zmiany, które nastąpią wkrótce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, m.in. otwarcie parkingu wielopoziomowego i ogólnodostępnego placu eventowego.

 

 

Jednym z ważnych punktów Gali było wręczenie przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP Panią Minister Grażynę Ignaczak-Bandych odznaczeń zasłużonym pracownikom Grupy MTP.  Między Innymi KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI zostali odznaczeni:

  • Pan Tomasz KOBIERSKI
  • Pani Elżbieta ROESKE

Pani Minister odczytała również list od Prezydenta RP Andrzej Dudy, w których m.in. wybrzmiały następujące słowa: “Dziś potrzebujemy takich miejsc bardziej niż kiedykolwiek”

GRATULUJEMY!

 
 
 
 

 

Podczas Gali swoje wystąpienia mieli także przedstawiciele administracji publicznej: Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania .

W części artystycznej wystąpiła Małgorzata Ostrowska, zespół pod batutą Huberta Tasa. Atrakcją zamykającą wydarzenie był pokaz w reżyserii francuskiego tancerza i choreografa. Sadeck Waff znany jest m.in. z niezwykłego spotu promującego igrzyska paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r., na którym 128 osób z niepełnosprawnościami wykonuje geometryczny balet rąk. Specjalnie z okazji stulecia targów w Poznaniu Waff przygotował unikatową choreografię. 

 
 
 
 

 

Źródło: Grupa MTP, fot. Piotr Pasieczny / Monika Pasieczna