Konsultacje branż zamkniętych w Sejmie

We wtorek, 8 czerwca br. odbyły się konsultacje branż zamkniętych, którym przewodniczył Senator Krzysztof Kwiatkowski autor Ustawy odszkodowawczej.

W konsultacjach jako przedstawiciele branż zamkniętych, udział wzięli członkowie PIPT oraz Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń Tugether: Mikołaj Ziółkowski, Łukasz Adamowicz, Tomasz Napiórkowski, Paweł Montewka – Członek Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego, Koordynator Komitetu Obrony Branży Targowej.

Przedstawiciele branż zamkniętych spotkali się z przedstawicielami następujących ugrupowań:

 1. Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 Michał Kobosko, Tomasz Zimoch, Paulina Hennig-Kloska, 
 2. Koalicja Obywatelska Borys Budka, Sławomir Nitras,
 3. PSL Władysław Kosiniak-Kamysz,
 4. Konfederacja Artur Dziambor,
 5. Lewica Krzysztof Gawkowski, Gabriela Morawska-Stanecka, Krzysztof Śmiszek
 6. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii Podsekretarz Stanu Marek Niedużak i online Wicepremier Jarosław Gowin.

Podsumowanie konsultacji:

 • Opozycja bezwarunkowo popiera ustawę „odszkodowawczą” i będzie głosować z przyjęciem ustawy. Decyzja posłów Porozumienia jest kluczowa. Wg regulaminu Sejmu ustawą Sejm będzie musiał się zająć najpóźniej do 27 września.
 • Na każdym spotkaniu Paweł Montewka przedstawił sytuację branży targowej, jej specyfikę oraz odniósł się do rozporządzenia z 5 czerwca odmrażającego branżę targową i obostrzeń w nim zawartych, zwracając uwagę na konieczność dalszej pomocy dla przedsiębiorstw targowych.
 • Podczas rozmów z Senatorem Kwiatkowskim została również poruszona sprawa nr PKD 73.11.Z. Senator Kwiatkowski obiecał pomoc w tym zakresie.
 • Minister Marek Niedużak zwrócił uwagę na: potrzebę opracowania narzędzia dla Wojewodów (tabela, kalkulator) do wyliczenia kwoty odszkodowania. Nie wykluczył również przedłużenia tarczy sektorowej. W temacie Tarczy 3.0 stwierdził, że Tarczy 2.0 też miało nie być. W rozmowie, została wykazana również konieczność złagodzenia obostrzeń limitów i koniecznych konsultacji z MZ. Wskazano również, że w UE do udziału w wydarzeniach i do przemieszczania się pomiędzy krajami nie funkcjonuje pojęcie osoby zaszczepionej przeciwko covid funkcjonuje natomiast certyfikat. Wprowadzenie pojęcia „osoby zaszczepionej jest niekonsekwencją polskiego rządu i jest niezgodne z ustawodawstwem. Przedstawiciele RPSiW i PIPT potwierdzili duży współczynnik wyszczepienia branży spotkań i wydarzeń.
 • Żadna ze stron nie kwestionowała, iż środki na ewentualne odszkodowania nie znajdą się w budżecie. Jako potencjalne źródło finansowania zostały wskazane niewykorzystane środki z tarcz PFR 1.0 i 2.0.
 • Po spotkaniach w gronie przedstawicieli branż zamkniętych wskazano potrzebę konsultacji z analitykiem, który mógłby opracować narzędzie wyliczenia wysokości odszkodowania dla ustawy „odszkodowawczej” (tabelę, kalkulator).

Na podstawie informacji przygotowanej przez Pawła Montewkę.