Zwolnienie z ZUS za maj 2021 i dodatkowe postojowe. Rząd jednak zdecydował się na przedłużenie pomocy dla firm

Konieczność nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. (…) wynika z potrzeby zapewnienia dodatkowego wsparcia przedsiębiorcom, którzy działają w branżach szczególnie mocno dotkniętych konsekwencjami gospodarczymi epidemii COVID-19. Pomimo stopniowego znoszenia w ostatnim okresie obostrzeń i restrykcji sanitarnych sytuacja podmiotów funkcjonujących w niektórych sektorach gospodarki wciąż jest trudna.

 

Źródło: Będzie zwolnienie z ZUS za maj 2021 i dodatkowe postojowe dla firm (bezprawnik.pl)

 

W związku z faktem, że  sytuacja w niektórych branżach nadal jest ciężka rząd zdecydował się jednak na dodatkowe wsparcie dla branż, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii COVID-19. Wsparcie ma dotyczyć:

  • zwolnienia z ZUS za maj (dokładniej – za okres od 1 do 31 maja 2021 r.),
  • jednego – dodatkowo przyznawane – świadczenie postojowe.

Aby ubiegać się o zwolnienie z ZUS za maj 2021 oraz o dodatkowe świadczenie postojowe, przedsiębiorcy nadal będą musieli spełnić odpowiednie warunki. Po pierwsze – będą musieli wykazać spadek przychodów. Możliwe będzie odniesienie się do przychodów uzyskanych w miesiącu poprzednim, w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, w lutym 2020 r. bądź we wrześniu 2020 r. Istotny będzie również kod PKD – weryfikowany na podstawie danych w rejestrze REGON na dzień 31 marca 2021 r. Lista kodów PKD uprawniających do skorzystania z pomocy będzie ujęta w projekcie rozporządzenia.

Projekt rozporządzenia TUTAJ

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to dopiero III kwartał 2021 r.