Spotkanie z Waldemarem Kraską, Sekretarzem Stanu i Adamem Abramowiczem Rzecznikiem MŚP 15.06.2021 r.

Dzięki ścisłej współpracy Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (którego PIPT jest Członkiem założycielem) oraz Polskiej Izby Przemysłu Targowego z Rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem udało się doprowadzić do spotkania Waldemarem Kraską, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia, które odbyło się online we wtorek, 15.06.2021 r. W spotkaniu ze strony Ministerstwa Zdrowia wzięli udział Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu oraz przedstawiciele MZ, m.in.: Blanka Wiśniowska, Dyrektor Generalna MZ oraz Dominik Gajewski zastępca dyrektora Departamentu Prawnego MZ. Izbę reprezentowała: Beata Kozyra, prezes zarządu PIPT, członek zespołu koordynacyjnego Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Głównym tematem spotkania były obostrzenia dla baraży spotkań i wydarzeń.

Minister Waldemar Kraska rozpoczynając spotkanie zaznaczył, że rozumie problemy naszej branży i podkreślił swoją otwartość na sugestie jej przedstawicieli. Każdy z uczestników spotkania przedstawił konkretne postulaty dotyczące luzowania obostrzeń dla sektora branży spotkań i wydarzeń, którą reprezentuje.

Beata Kozyra jako reprezentant branży targowej podkreśliła, iż organizacja targów z limitem 1 osoba na 10m2 są nierentowne i zaapelowała m.in. o:

  • przywrócenie limitu 1 os. na 4m2
  • niewliczanie personelu targowego (obsługi) do liczby ogółem – zapis ten zniknął w grudniu 2020 r.
  • wycofanie obowiązku wypełniania ankiet epidemiologicznych dla zwiedzających i wystawców
  • wycofanie obowiązku rejestracji wszystkich uczestników imprez, które nie są imprezami typu B2B
  • umożliwienie sprzedaży biletów również stacjonarnie w kasach (podobnie jak w kinach czy sprzedaż
    w sklepach)
  • powrót do możliwości rozdawania materiałów / ulotek
  • rezygnacja z wyznaczenia osobnych dróg komunikacji (wejście / wyjście) dla gości (w kinach, galeriach, sklepach to nie obowiązuje).

 

Rzecznik Adam Abramowicz zdecydowanie poparł przedstawione postulaty za co dziękujemy.  

Przedstawione postulaty uczestników spotkania zostały przez przedstawicieli MZ wysłuchane z uwagą i odnotowane.

Pan Minister Kraska wyraził gotowość do dalszych rozmów i spotkań. Kolejne spotkanie zostało wstępnie zaproponowane na przyszły tydzień. Zakładamy, że w ramach kolejnych spotkań z przedstawicielami MZ uda się wypracować najlepsze rozwiązania co do obostrzeń i wytycznych dla obu stron.