Spotkanie z Premierem Jarosławem Gowinem

Właśnie zakończyło się spotkanie Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, której PIPT jest Członkiem Założycielem, z Panem Premierem Jarosławem Gowinem oraz Panią Minister Olgą Semeniuk, które odbyło się na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. W spotkaniu brał udział również Rzecznik MŚP Pan Adam Abramowicz, który poparł wszystkie postulaty Rady Przemysłu Spotkań
i Wydarzeń – RPSiW. W spotkaniu z ramienia Izby brała udział Beata Kozyra, prezes zarządu PIPT.

Na spotkaniu została przedstawiona aktualna sytuacja w przemyśle spotkań, w tym w branży targowej oraz POSTULATY RPSiW. Beata Kozyra do Postulatów RPSiW, pod którymi PIPT również się podpisało, dodała także postulaty dotyczące branży targowej, m.in.:

  • Umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm branży targowej, które odnotowały w roku 2020 spadek obrotów o min 50% w stosunku do roku 2019 oraz które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy pochodziła z usług na rzecz targów.
  • Uznanie ośrodków targowych stanowiących co najmniej w 25% własność samorządów zgodnie
    z ustawą Prawo przedsiębiorców za firmy średniedla potrzeb wszystkich programów pomocowych, w tym dla „Tarczy finansowej”.
  • Odszkodowania od Skarbu Państwa w wysokości 50% ubiegłorocznego przychodu firm branży targowej, które odnotowały w roku 2020 spadek obrotów o min 50% w stosunku do roku 2019 oraz które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy pochodziła z usług na rzecz targów.

Premier Jarosław Gowin wysłuchał wszystkich wypowiedzi. W posumowaniu powiedział, że dzisiejsze spotkanie służyło zebraniu postulatów. Stwierdził również, że rząd musi dokładnie policzyć wysokość kwot, o które postuluje nie tylko nasza branża spotkań, ale inne branże i dopiero wówczas rząd będzie gotowy do dalszych rozmów i do przedstawienia propozycji wsparcia. Premier Gowin zadeklarował, że być może pierwsze propozycje wsparcia pojawią się już w tym tygodniu. Dziękujemy za wysłuchanie i czekamy na informacje.