W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie branży targowo-kongresowej z Panem Premierem Jarosławem Gowinem na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
W spotkaniu z strony MRPiT brali również udział:
- Minister Olga Semeniuk,
- Minister Andrzej Gut-Mostowy,
- Dyrektor Departamentu Turystyki Rafał Szlachta,
- Z-ca Dyrektor Departamentu Turystyki dr Dominik Borek.
Branżę Targową reprezentowali:
- Tomasz Kobierski, prezes Rady PIPT, prezes zarządu Grupy MTP
- Grażyna Grabowska, wiceprezes Rady PIPT, prezes zarządu Targi w Krakowie
- Andrzej Mochoń, wiceprezes Rady PIPT, prezes zarządu Targi Kielce
- Beata Kozyra, prezes zarządu PIPT
- Urszula Potęga, przewodnicząca rady nadzorczej MT TARGI POLSKA S A, członek PIPT
- Paula Fenderowska, prezes Stowarzyszenia Kongresów i Konferencji w Polsce (SKKP), dyrektor ICE Kraków
- Tomasz Szypuła, prezes zarządu Ptak Warsaw Expo
- Jerzy Romański, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców
Premier Gowin, rozpoczynając spotkanie, zaznaczył, iż zna aktualną sytuację branży targowo-kongresowej, m.in. z opisu przedstawionego na spotkaniu w dniu 26.10.2020 z RPSiW, z apeli wysłanych na ręce pana Premiera oraz z wypowiedzi i postulatów przedstawicieli Komitetu Obrony Branży Targowej, którzy w dniu 28.10.2020 protestowali przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Pan Premier poprosił o przedstawienie postulatów branży. W śród najważniejszych wymienionych postulatów znalazły się:
- Umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm branży targowej, które odnotowały w roku 2020 spadek obrotów o min 50% w stosunku do roku 2019 oraz które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy pochodziła
z usług na rzecz targów. - Rekompensaty w wysokości 50% ubiegłorocznego przychodu firm branży targowej, które odnotowały w roku 2020 spadek obrotów o min 50% w stosunku do roku 2019 oraz które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy pochodziła z usług na rzecz targów.
- Oraz objęcia abolicją składek ZUS oraz postojowym w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021r firm z branży targowej działających pod następującymi kodami PKD:
82.30.Z – organizatorzy targów, wystaw i kongresów
68.20.Z – wynajem i zarządzanie nieruchomościami: pod tym kodem PKD działają obiekty targowe wynajmujące powierzchnię wraz z usługami towarzyszącymi na rzecz wydarzeń targowych, konferencji, eventów
73.11.Z – działalność agencji reklamowych: pod tym kodem PKD działają firmy projektujące i budujące stoiska targowe
52.29.C – działalność pozostałych agencji transportowych: pod tym kodem PKD działają firmy transportu i spedycji targowej
a, których przychód w trzech dowolnie wybranych miesiącach 2020 r. był niższy o co najmniej 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tych samych miesiącach w 2019 r. oraz przychód tych firm w co najmniej 60% pochodził z działalności na rzecz targów.
Premier Jarosław Gowin wykazał się zrozumieniem zarówno dla sytuacji, jak i postulatów branży, a także znaczenia targów i kongresów dla wsparcia polskich branż i polskiej gospodarki przy wyjściu z zastoju po okresie pandemii. Zarówno Premier Jarosław Gowin, jak i Minister Olga Semeniku mówiąc o branży targowo-kongresowej wskazywali, iż jest to „naturalny pas startowy dla odbudowy innych branż” i „okno wystawowe Polski na świat”, jak również, że branża targowo-kongresowa jest „kapitałowo branżą niemal w 100% polską”.
Premier dodał, iż Rząd rozważa pomoc dedykowaną branżom, które nie tylko najbardziej ucierpiały z powodu koronawirusa, ale są również kluczowe dla gospodarki. O tym, czy branża targowo-kongresowa będzie zaliczona do branż priorytetowych Rząd zadecyduje w krótce.
Pan Premier odniósł się również do części przedstawionych postulatów. Zadeklarował, że zarekomenduje Rządowi zaproponowane na spotkaniu rozwiązanie w postaci umorzenia całości otrzymanych kwot pomocy z PFR. Poprosił również o oszacowanie przez PIPT wielkości kwoty rekompensat w celu oceny przez Rząd wartości ewentualnej pomoc sektorowej.
Panie Premierze dziękujemy za spotkanie i czekamy na dobre wieści.