Spotkanie z Premierem Jarosławem Gowinem i Minister Olgą Semeniuk w dniu 02.12.2020.

W dniu dzisiejszym odbyło się kolejne spotkanie Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, którego PIPT jest Członkiem Założycielem z Panem Premierem Jarosławem Gowinem oraz Panią Minister Olgą Semeniuk na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Branżę Targową reprezentowali:

 • Tomasz Kobierski, prezes Rady PIPT, prezes zarządu Grupy MTP
 • Krzysztof Szofer, Członek Rady PIPT, Komitet Obrony Branży Targowej
 • Beata Kozyra, prezes zarządu PIPT
 • Paweł Montewka, Komitet Obrony Branży Targowej

 

Dzisiejsze spotkanie było bardziej merytoryczne niż dotychczasowe. Pan Premier Jarosław Gowin oraz Pani Minister Olga Semeniuk odpowiadali na pytania dotyczące ważnych dla branży spotkań, w tym targów kwestii:

 1. PKD
 • Czy jest możliwe uzupełnienie w Tarczach rządowych oraz PFR numerów PKD pod, którymi działają firmy branży spotkań, w tym targowej  m.in. 73.11.z, 77.39.z, 52.29.C, 68.20.z, 77.29, 55.10z, 79,12z, 79.11B /79.97C
 • Czy jest możliwe wprowadzenie dodatkowych kryteriów dla ww. PKD, np. wyższy poziom spadku przychodów jak np. 60%?. 
 • Czy rząd rozważy również wprowadzenie dodatkowych narzędzi weryfikacji, jak NIPy, JPK, oświadczenia pod rygorem karalnością.

Pani Minister potwierdziła, że rozszerzenie PKD nastąpi natomiast, które PKD znajdą się w poszerzonej liście jest w gestii rządu. Poinformowała również, że wszystkie zgłoszone PKD są aktualnie analizowane przez MRPiT wspólnie z Ministerstwem Finansów. Pani Minister zapowiedziała, że wkrótce poinformuje nas o możliwościach w tym zakresie.

 

 1. JDG jednoosobowa działalność gospodarcza
 • Czy jest szansa, aby przedsiębiorcy działający jako JDG (brak PKD w katalogu PFR / Tarczy 6.0, a jeśli jest to tylko jednomiesięczne zwolnienie z ZUS, postojowe + 5k dotacji na ten moment) mogli skorzystać z Tarczy PFR 2.0.?

Niestety JDG nie wejdą do Tarczy PFR 2.0. Jest natomiast szansa, że zostanie dla JDG poszerzona  pomoc w ramach Tarczy 6.0 (wydłużenie zwolnienie z ZUS, postojowego oraz ewentualnie dodanie PKD).

 

 1. PFR 1.0 a możliwość skorzystania z PFR 2.0
 • Czy aby móc skorzystać umorzenia subwencji z Tarczy PFR 1.0 trzeba spełnić warunki dla Tarczy 2.0.

Będą oddzielne warunki w tym zakresie, ale samą możliwość abolicji subwencji z Tarczy 1.0. musi jeszcze potwierdzić UE.

 

 1. EU RECOVERY FUND
 • Czy w związku z pracami rządu nad fiszkami programu Recovery Found EU planowana jest konsultacja z branżą spotkań w sprawie celowych programów?
 • Czy zaproponowane przez Radę obszary m.in: transgraniczny rozwój firm z obszaru turystyki kwalifikowanej i wydarzeń / spotkań, reforma naszych produktów wraz z pozyskaniem zmienionego profilu klientów, dodatkowe zabezpieczenie gości, transformację cyfrowa – hybrydyzacja usług, czy zieloną energię w obszarze turystyki i spotkań mają szansę na realizację z Recovery Found EU?

MRPiT jest otwarte na inicjatywy szczególnie narzędzia / procesy wykorzystywane w tym zakresie przez inne kraje UE.

 

 1. Dalsze działania

Pani Minister Semeniuk zaproponowała regularne spotkania co 2 tygodnie (kolejne jeszcze w grudniu). Aktualnym priorytetem jest rozszerzenie PKD szczególnie w zakresie 73.11.Z.