Spotkanie z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii w dniu 16.12.2020

W dniu dzisiejszym odbyło się trzecie już spotkanie Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW), którego PIPT jest Członkiem Założycielem z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Ze strony Ministerstwa w spotkaniu wzięli udział: Pani Minister Olga Semeniuk oraz Pan Minister Andrzej Gut Mostowy Branżę Targową reprezentowali:

  • Tomasz Kobierski, prezes Rady PIPT, prezes zarządu Grupy MTP
  • Krzysztof Szofer, Członek Rady PIPT, Komitet Obrony Branży Targowej
  • Beata Kozyra, prezes zarządu PIPT
  • Paweł Montewka, Komitet Obrony Branży Targowej

Pani Minister Olga Semeniuk oraz Pan Minister Andrzej Gut Mostowy odpowiadali na pytania dotyczące ważnych dla branży spotkań, w tym targów kwestii. Kluczowymi tematami spotkania były m.in.:

➢ PKD Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Finansów nie zaakceptowało większości kodów PKD do rozszerzenia Tarczy Branżowej 6.0., o które apelowaliśmy, a które przedstawiało MRPiT. Otrzymaliśmy jednak informacje, że trwają jeszcze negocjacje MRPiT z MF w sprawie 3 kodów PKD, ale o jakie dokładnie PKD chodzi nie zostało ujawnione. Minister Semeniuk jednocześnie zadeklarowała poparcie wpisania zgłoszonych przez nas kodów PKD do Tarczy PFR 2.0 (w tym do abolicji PFR 1.0).

➢ INNE FIRMY WSPARCIA SEKTOROWEGO W związku z nikłymi szansami na pozytywne rozpatrzenie dodania kodów PKD, o które Rada apeluje od wielu tygodniu, RPSiW zaproponowała, aby wspólnie z MRPiT przygotować program dedykowany branży spotkań z przypisanym konkretnym budżetem rządowym. Minister Semieniuk obiecała rozważyć propozycję, jednocześnie poinformowała, że Premier Morawiecki ma wkrótce przedstawić koncepcję wsparcia dla gospodarki na kolejny rok.
➢ III FALA I OBOSTRZENIA Ministerstwo potwierdziło III falę pandemii i obostrzeniami, które mają się pojawić szczególnie dot. turystyki. ➢ ODBUDOWA POPYTU NA SPOTKANIE, TARGI, EVENTY Na pytania Prezesa Tomasza Kobierskiego: Czy istnieje możliwość, aby osoby zaszczepione mogły brać udział w targach, eventach przy planowanych obostrzeniach, aby jak najszybciej można było zacząć odbudowywać popyt Minister Semienuk odniosła się do Narodowej Strategii Szczepień i kolejności szczepień. Dodała, że sugestia jest warta przemyślenia, kiedy zostaną już zaszczepione grupy priorytetowe z zaczną się szczepienia obywateli. ➢ DALSZE DZIAŁANIA Kolejne spotkanie statusowe wstępnie zaplanowano na początek stycznia 2021 r.