W dniu 16.02.2021 r., dzięki kontaktom oraz działaniom Pani Agnieszki Strzelczyk Walczak (Członek Rady PIPT, prezes zarządu AS Messe Consulting) odbyło się spotkanie Członków Izby z Konsulem Generalnym RP W Kolonii Jakubem Wawrzyniakiem oraz Wicekonsulem Anitą Mikołajczak.
Przewodnim tematem spotkania była rządowa pomoc dla branży targowej oraz odmrażanie branży targowej w Niemczech. Nagranie ze spotkania dostępne jest pod linkiem – OBEJRZYJ.
Konkluzja z wypowiedzi Pana Konsula i Pani Wicekonsul jest taka, że nie wiadomo, kiedy targi w Niemczech będą odmrożone ani czy odmrożenie targów nastąpi dla wszystkich landów równocześnie, czy też osobno w poszczególnych landach.
Władze Niemiec bardzo ostrożnie podchodzą do deklaracji terminów odmrożenia tragów.
Obiekty targowe w Niemczech są wykorzystywane jako centra szczepień.
Pomoc sektorowa, w tym dedykowana dla branży targowej, jest oficjalnie potwierdzona, jednak są duże problemy z jej wypłaceniem.
Pomocą sektorową są objęte również firmy projektujące i budujcie stoiska, jako formy działające pośrednio na rzecz tragów. Mogą one otrzymać wsparcie rządowe, jeśli uzyskują min. 80% przychodów z branży targowej i mają spadki na poziomie 80%.
W czasie wideo spotkania padły następujące pytania:
- Czy zarządzenia Bundestagu albo specustawy rządowe w BRD, w zakresie możliwości organizacji targów, obowiązują każdy land, czy też landtagi mają autonomię w zakresie zarządzeń targowych i eventowych?
- Czy rząd BRD prowadzi konsultacje w sprawie otwierania hal i organizacji targów z niemieckimi organizacjami targowymi, takimi, jak np. AUMA, bądź organizacjami branżowymi, lub organizacjami samorządu gospodarczego, czy też decyzje rządu, uchwały Bundestagu, lub Landtagów nie są konsultowane z organizacjami branżowymi?
- Jakie jest wsparcie rządu i landów dla firm z naszej branży w kwestii strat spowodowanych Covid-em? Do kiedy uchwalone wsparcie obowiązuje?
- Czy w BRD wprowadzono lub planuje się wprowadzić na czas popandemiczny jakieś ułatwienia/zdjęcie obostrzeń, zmianę przepisów przedpandemicznych, np. wynikających z działania/stosowania ustawy MILOG?
- Jakie będą obostrzenia dla firm zajmujących się budową stoisk targowych, dotyczące np. liczby pracowników czy rodzaju dokumentacji?
- Czy dostrzega Pan sektory, które w rzeczywistości pocovidowej byłyby do zagospodarowania przez polskie firmy w Niemczech?
- Jak najlepiej wejść na rynek niemiecki – czy własna spółka na terenie Niemiec a może kupno już istniejącej spółki niemieckiej? Czy lepiej wchodzić na rynek przez niemieckiego dystrybutora czy jako polska firma? Czy wystarczy odpowiednia strategia marketingowa?
- Jak Pan ocenia realne szanse na pozyskanie w pierwszym półroczu 2021 wystawców z Niemiec? Jeśli tak, to jakimi kanałami najlepiej do nich docierać?
- Czy planowane jest, by targi w Niemczech były odmrażane w tym samym czasie w całym kraju, czy różnie
w zależności od landu? - Czy będą wymagane książeczki szczepień dla pracowników na targach w Niemczech?
- Jakie są warunki wjazdu do landu dla pracowników a jakie dla samozatrudnionych?
- Jakie są wytyczne odnośnie terminów wykonywania badań na covid?
- Jakie są wytyczne odnośnie ilości osób na stoisku na m2?
- Jakie są wytyczne odnośnie zabudowy, odległości między stoiskami itp.
- Jakie są aktualne wytyczne epidemiologiczne dla Wystawców a jakie dla budujących stoiska?
- Jak wygląda aktualne zainteresowanie Wystawców wystawami? Z jakim wyprzedzeniem są skłonni potwierdzać chęć udziału w imprezie?
- Jak wyglądają warunki wycofania się z wcześniej zadeklarowanego udziału przez Wystawcę lub jak wygląda wycofanie się Wystawcy z imprezy, kiedy nagle zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia? Czy przewidziane są jakieś odszkodowania na wypadek nagłej zmiany decyzji przez niemiecki Rząd?
Pan Konsul zadeklarował, iż na pytania, na które nie padała odpowiedź w trakcie wideo konferencji zostaną przygotowane pisemne odpowiedz, które prześlemy do Członków Izby.