W piątek 10 września odbyło się kolejne spotkanie statusowe przedstawicieli Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW), której PIPT jest członkiem założycielem z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Zdrowia. Polską Izbę Przemysłu Targowego reprezentowała prezes zarządu Beata Kozyra. Relacja autorstwa RPSiW poniżej:
Radę reprezentowali: Beata Kozyra – Polska Izba Przemysłu Targowego, Paula Fanderowska – SKKP Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce, Olga Krzemińska-Zasadzka – SOIT, Lukas Klimczak – Klub Agencji Eventowych SAR, Marcin Mączyński – Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – IGHP.
Ze strony rządowej: Olga Semeniuk – Sekretarz Stanu MRiT, Damian Jakubik – Dyrektor Dep. Prawnego Ministerstwa Zdrowia, Dariusz Poznański – Zca. Dyrektora Dep. Zdrowia Publicznego Ministerstwie Zdrowia.
Dyskutowane tematy:
- Pytaliśmy o to, co czeka nas po 30 września i jakie będą nowe wytyczne dla działania sektora spotkań i wydarzeń na jesień 2021 r.? Podkreślaliśmy ponownie, że niezbędne jest nakreślenie nam dłuższej perspektywy planowania projektów niż na 30 dni wprzód…Niestety nie dostaliśmy żadnej konkretnej informacji zwrotnej, odwołano się do bieżącej sytuacji epidemicznej w Polsce i Europie, padła jednak deklaracja, że nie ma w planach na jesień pełnych lockdownów, a raczej regionalne obostrzenia.
- Apelowaliśmy o włączenie nas w konsultacje nad projektem ustawy Ministerstwa Zdrowia, regulującej dostęp pracodawców i przedsiębiorców do bazy osób zaszczepionych (pracownicy i klienci) oraz definiowanie grup, które będą wyłączone z limitów w przypadku jesiennego wzrostu zachorowań.Zwrotna informacja: projekt jest obecnie na etapie nanoszenia poprawek pomiędzy komitetem Rady Ministrów a Ministerstwem Zdrowia. Ustalany jest finalny kształt zapisów, jednak nadal podtrzymana jest wersja projektu, w którym wszystkie trzy grupy (zaszczepieni, ozdrowieńcy, z negatywnym testem – zgodnie z założeniami unijnego paszportu covidowego) mają być ujęte jako wyjęte z limitów uczestników spotkań i wydarzeń. Trzymamy kciuki, aby ta konstrukcja utrzymała się w finalnej treści ustawy, która wejdzie do głosowań w Sejmie i Senacie!
- Pytaliśmy też o projekt rozporządzenia w sprawie tarczy branżowej za maj 2021 r., który pojawił się w rządowym biurze legislacji w sierpniu tego roku.Minister Olga Semeniuk niestety nie potwierdziła, żeby były w tej chwili prowadzone jakiekolwiek prace na ten temat, mimo, że pomoc z tarczy branżowej za maj była przecież obiecywana przedsiębiorcom m.in. z branż targowej, kongresowej czy eventowej, którzy w maju br. nadal mieli zakaz prowadzenia działalności w świetle ówczesnego rozporządzenia… Temat na pewno dla nas nie jest zamknięty
- Kwestionowany przez środowiska branżowe zapis w ostatnim rozporządzeniu (z dn. 27 sierpnia br., obowiązujące do 30 września), z którego wynika, że z kwarantanny po przyjeździe do Polski mają być zwolnieni uczestnicy międzynarodowych konferencji organizowanych w Polsce jedynie przez instytucje państwowe lub samorządowe ()
Nie zgadzamy się na zapis, który z niezrozumiałych względów różnicuje organizatorów tego typu wydarzeń,
Przedstawiciele Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia wyrazili otwartość na dyskusję o tym zapisie i obiecali się pochylić nad oficjalnym zgłoszeniem konieczności jego modyfikacji.