Spotkanie Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia

W poniedziałek 02.08.2021 r, odbyło się spotkanie online Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia zorganizowane wspólnie z Biura Rzecznika MŚP.

W spotkaniu ze strony Ministerstwa Zdrowia wzięli udział m.in. Dominik Gajewski zastępca dyrektora Departamentu Prawnego MR oraz oraz Pani Joanna Głażewska z Departamentu Zdrowia Publicznego. Ze strony Biura Rzecznika MŚP – Kamil Rybkowski.

Izbę reprezentowała: Beata Kozyra, prezes zarządu PIPT, członek zespołu koordynacyjnego Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

 

Główne tematy spotkania:

  • Jakie zmiany czekają nas po 31 sierpnia 2021- jakie limity, obostrzenia, zamrożenia?

Komentarz MZ: zmiany muszą nastąpić  na koniec sierpnia obligatoryjnie, ponieważ kończy się czas poprzedniego rozporządzenia. Jednak na dzień dzisiejszy nie jest znany jeszcze kierunek tych zmian. Aktualna sytuacja nie pozwala na przewidzenie, w którym kierunku będzie rozwijała sytuacja pandemii. 

  • Ogłaszanie z dużym wyprzedzeniem przez rząd decyzji dotyczących zaostrzania / liberalizacji ograniczeń i limitów, co umożliwi planowanie działalności biznesowej organizatorom spotkań i wydarzeń, jak i ich klientom. Przewidywalność jest kluczowa dla realnego wznowienia i utrzymania na akceptowalnym poziomie sprzedaży usług.

Komentarz MZ: zdajemy sobie sprawę, że jest to dla Państwa branż istotne. W najbliższym czasie będziemy wspólnie z MRPiT oraz KPRM pracować nad stosownymi rozwiązaniami.

  • Certyfikat covidowy – wyłączenie z limitów uwzględnionych w unijnym paszporcie covidowym: osób zaszczepionych przeciw COVID-19, ozdrowieńców oraz osób z aktualnym testem w kierunku COVID-19. Unijny certyfikat covidowy obowiązuje już m.in. w Austrii, Francji, Grecji czy na Cyprze. Niedługo zacznie także działać we Włoszech.
  • Weryfikacja osób zaszczepionych

Komentarz MZ: Rząd obserwuje i rozważa rozwiązania zastosowane w innych krajach. Niektóre rozwiązania musiałyby być w postaci nowelizacji ustawy. Jeśli zaistnieje potrzeba nowelizacji ustawy  jest duża szansa, że będzie oba objęta przyspieszonym trybem procedowania. W tym tygodniu odbędzie się spotkanie z Ministerstwem Rozwoju, Pracy Technologii oraz KPRM na którym będą omawiane pierwsze rozwiązania i związane z nimi zmiany prawne.

  • Współpraca przy tworzeniu zasad, norm, limitów – wspólne z przedsiębiorcami, zwłaszcza branż najbardziej poszkodowanych przez restrykcje związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, opracowanie jasnych zasady funkcjonowania, które sprawdzą się w każdym ze scenariuszy pandemii, a które pozwolą uniknąć kolejnych ograniczeń działalności przy zachowaniu stosownego poziom bezpieczeństwa zdrowia publicznego. 
  • Wspólne działania na rzecz promocji programu szczepień – branża spotkań i wydarzeń deklaruje pomoc i zaangażowanie się w działania promocyjne

Komentarz MZ: Jesteśmy otwarci na taką współpracę, dlatego też mi.in się spotykamy, aby usłyszeć Państwa uwagi i sugestie.

 

Kolejna rozmowa z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i otwartość na sugestie RPSiW pozwalają sądzić, iż nasze uwagi zostaną wzięte pod rozwagę i być może staną się częścią rozważanych rozwiązań.

 

Następne spotkanie w tygodniu 16.08.-20.08.